Jak wybrać dobre krzesło gamingowe?

Jak wybrać dobre krzesło gamingowe?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wygodne krzesło to ważny sojusznik przy wielogodzinnej rozgrywce w gry komputerowe. Czym kierować się przy jego wyborze? Na co w szczególny sposób zwracać uwagę? Oto kilka wskazówek.

Dlaczego warto zainwestować w wygodny fotel dla gracza?

Podstawowym argumentem jest fakt, że nawet bardzo hobbystyczni gracze przesiadują przed ekranem monitora przez wiele godzin. Nie jest to oczywiście wygodna pozycja, dlatego fotel powinien być możliwie jak najbardziej komfortowy. Pamiętajmy też – gry komputerowe mają być przyjemnością, w żaden sposób nie można jednak nią nazwać przewlekłego bólu pleców i związanych z tym problemów.

Ile wydamy na fotel gamingowy?

Na rynku znajdziemy różne modele, których ceny mogą znacząco się od siebie różnić. Znajdziemy modele nawet za niecałe 300 zł, ale profesjonalnie przygotowany produkt znanej i cenionej marki to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli duży udział w cenie ma sama marka – nie jest to być może powód do płacenia tak dużych pieniędzy, jednak warto zwracać uwagę na jakość. Najtańsze propozycje mogą być zwyczajnie słabo wykonane i szybko się zużyją. 

Fotel gamingowy a fotel biurowy

Czy nie można użyć zwykłego fotela biurowego? Oczywiście jest to jakaś opcja, ale bardzo różni się on od modelu gamingowego. Inne są przede wszystkim wygląd i ilość funkcji. Zwłaszcza możliwość regulacji np. podłokietników, istotna dla graczy, może nie występować w przypadku mebli przeznaczonych do biura. Fotel gamingowy jest więc połączeniem wygody z ergonomią ruchów, która jest przecież niezwykle istotna w trakcie wirtualnej rozgrywki.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru fotela gamingowego?

Do podstawowych parametrów, które powinny być dostosowane do potrzeb gracza, zaliczymy w przypadku fotela gamingowego:

  • konstrukcję,
  • szerokość, głębokość i wysokość fotela,
  • wyposażenie dodatkowe,
  • maksymalne dopuszczalne obciążenie,
  • obicie,
  • wypełnienie.
Ziemniak – CZY WARTO KUPIĆ FOTEL GAMINGOWY ZA 1500 PLN?

Konstrukcja szkieletu fotela gamingowego

Warto aby stelaż fotela wykonany był ze stosunkowo wytrzymałego i odpornego materiału, np. ze stali. Zdarza się, że posiada jeszcze dodatkowe wzmocnienia. Najbardziej popularny jest kubełkowy kształt fotela, który pozwala na optymalne utrzymywanie ciała gracza w dogodnej pozycji. Ogólne wymiary, czyli wysokość, szerokość i głębokość, należy wybierać indywidualnie – nie ma przecież dwóch jednakowych sylwetek graczy. 

Czym najczęściej wykończony jest fotel gamingowy?

Do najpopularniejszych materiałów należą:

  • ekoskóra,
  • skóra naturalna,
  • nylon,
  • pianka,
  • winyl.

Do ważnych cech takiego wykończenia należy zaliczyć nie tylko wytrzymałość, ale również możliwie łatwe utrzymanie w czystości takiego mebla. Materiał musi być też odpowiednio gruby i odporny na przetarcia – szczególnie tanie fotele mają tendencję do przecierania się w newralgicznych miejscach. Przeznaczony dla graczy fotel nie może być śliski, aby w toku burzliwej rozgrywki nie zsuwać się z niego. Warto też, żeby wybrany przez nas model był okryty hydrofobową powierzchnią, która dobrze sprawdzi się np. przy zalaniu go jakimś napojem.

Ergonomia fotela

Na rynku znajdziemy modele foteli gamingowych, które dosyć znacząco różnią się między sobą nie tylko designem, ale też kształtem. Bardzo istotne jest, aby oparcie miało  odpowiednią wysokość i było dostosowane do wypukłości lędźwiowej. Najlepsze modele mają pod tym kątem duże możliwości do regulacji. 

Konieczny jest też stosunkowo duży zakres regulacji wysokości siedzenia i regulowane podłokietniki. Oczywiście wybór konkretnego modelu powinien odbywać się wraz z uwzględnieniem maksymalnego obciążenia, jakie fotel może unieść.

Jacy producenci foteli gamingowych cieszą się dużym poważaniem na rynku?

Do najlepszych producentów foteli gamingowych zalicza się: 

  • Diablo,
  • SPC Gear,
  • Genesis,
  • Akracing.

Photo by ELLA DON on Unsplash

tacitprogrammer

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy ergonomiczne akcesoria naprawdę poprawiają komfort pracy przy komputerze?
Czy ergonomiczne akcesoria naprawdę poprawiają komfort pracy przy komputerze?
Podkładki pod mysz, stojaki pod monitory, specjalistyczne klawiatury - owszem, są atrakcyjne, lecz czy naprawdę polepszają comfort pracy przy komputerze? Sprawdzamy!
Ostatnie wpisy