Urządzenia ubieralne to jeden z najprężniej rozwijających się obecnie segmentów branży technologicznej. Inteligentne zegarki już nie tylko mierzą tętno podczas treningu sportowego, ale są w stanie wykryć wczesne oznaki zawału. Rozwija się coraz więcej wizji medycyny wspomaganej przez zaawansowaną technologię ubieralną.
Technologia ubieralna (ang. wearables) to urządzenia elektroniczne, które, jak sugeruje nazwa, możemy ubierać, wyposażać w nie ubrania, a także wszczepiać w ciało. Dzięki zaawansowanej technologii, takie urządzenie posiada dostęp do bezprzewodowego Internetu i swoją funkcjonalnością ma ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie.
Jedne z najnowszych modeli inteligentnych zegarków Apple’a wyposażone są w moduł EKG, który jest w stanie monitorować pracę serca użytkownika, wykrywać wczesne objawy zawału oraz informować o tym najbliższych. Z kolei na Uniwersytecie Wisconsin-Madison skonstruowano leczniczą opaskę z nanogeneratorem, który podczas noszenia urządzenia wytwarza prąd powstały z tarcia. Wygenerowaną energię przesyła do specjalnych plastrów posiadających elektrody, które przyspieszają gojenie się ran.
Firmy technologiczne próbują opracować urządzenia, które mogłyby pomóc pacjentom z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroby układu krążenia, a także Parkinson, czy depresja. W przypadku tych ostatnich, technologia ubieralna zbierałaby dane informujące o zaawansowaniu choroby, np. na podstawie monitorowania aktywności snu w przypadku depresji, czy analizy ruchów ciała na wczesnym etapie wykrywania choroby Parkinsona.
Źródło: Newseria.pl