Jak technologia ubieralna wpływa na medycynę?

Jak technologia ubieralna wpływa na medycynę?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzenia ubieralne to jeden z najprężniej rozwijających się obecnie segmentów branży technologicznej. Inteligentne zegarki już nie tylko mierzą tętno podczas treningu sportowego, ale są w stanie wykryć wczesne oznaki zawału. Rozwija się coraz więcej wizji medycyny wspomaganej przez zaawansowaną technologię ubieralną.

Technologia ubieralna (ang. wearables) to urządzenia elektroniczne, które, jak sugeruje nazwa, możemy ubierać, wyposażać w nie ubrania, a także wszczepiać w ciało. Dzięki zaawansowanej technologii, takie urządzenie posiada dostęp do bezprzewodowego Internetu i swoją funkcjonalnością ma ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie.

Urządzenie, które czuwa nad twoim zdrowiem

Jedne z najnowszych modeli inteligentnych zegarków Apple’a wyposażone są w moduł EKG, który jest w stanie monitorować pracę serca użytkownika, wykrywać wczesne objawy zawału oraz informować o tym najbliższych. Z kolei na Uniwersytecie Wisconsin-Madison skonstruowano leczniczą opaskę z nanogeneratorem, który podczas noszenia urządzenia wytwarza prąd powstały z tarcia. Wygenerowaną energię przesyła do specjalnych plastrów posiadających elektrody, które przyspieszają gojenie się ran.

Photo by: kropekk_pl, from: Pixabay

Technologia ubieralna przyszłością medycyny

Firmy technologiczne próbują opracować urządzenia, które mogłyby pomóc pacjentom z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroby układu krążenia, a także Parkinson, czy depresja. W przypadku tych ostatnich, technologia ubieralna zbierałaby dane informujące o zaawansowaniu choroby, np. na podstawie monitorowania aktywności snu w przypadku depresji, czy analizy ruchów ciała na wczesnym etapie wykrywania choroby Parkinsona.

Źródło: Newseria.pl

tacitprogrammer

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy tablet może zastąpić laptopa w codziennych zadaniach?
Czy tablet może zastąpić laptopa w codziennych zadaniach?
Zapoznaj się z naszym artykułem, aby zrozumieć, czy tablet ma szanse sprostać wymaganiom, które na co dzień stawiamy laptopom. Odkryj możliwości i ograniczenia tabletek w codziennych zadaniach!
Ostatnie wpisy