Podstawowe informacje o druku 3D

Podstawowe informacje o druku 3D
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Druk 3D staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, które pomaga w rozwoju wielu branż. Czym jednak jest druk 3D oraz jak dokładnie działa? Przedstawiamy wszystkie najpotrzebniejsze informacje o druku 3D, aby mógł ona znaleźć zastosowanie także w Twojej firmie.

Czym jest druk 3D?

Zacznijmy od najbardziej podstawowej kwestii, czyli czym dokładnie jest druk 3D. Druk 3D to nic innego jak drukowanie przestrzenne. Polega ono na wytwarzaniu obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Proces ten często nazywa się także technologią generatywną lub addytywną. Warto także pamiętać, że druk 3D wymaga odpowiedniego sprzętu, jakim są przede wszystkim drukarki 3D. Niezbędne są także inne elementy, na przykład  trójwymiarowego modelu komputerowego, programu do obróbki modelu czyli tzw. slicera, oraz materiału do druku – plastikowej żyłki, żywicy czy proszku w zależności od technologii. Wszystkie te materiały do druku to tak zwane filament do drukarki 3D. Te i inne potrzebne elementy, znajdziesz na stronie https://enoztech.pl/.

Rodzaje druku 3D

Warto także mieć na uwadze, że druk 3D może mieć różne rodzaje, a każdy z nich będzie miał nieco inne parametry i będzie wykorzystywany w innych branżach. Pierwszym z rodzajów druku 3D jest technologia FDM. Polega ona na druku z termoplastów w żyłce. Jest ona stosowana przede wszystkim w przemyśle, segmencie prosumer oraz segmencie desktopowym. Kolejną dość popularną metodą druku przestrzennego jest SLA, czyli druk 3D z żywic utwardzanych wiązką lasera. Ta metoda również znajduje zastosowanie w segmencie przemysłowym i desktopowym. Podobną technologią jest DLP, która polega na druku 3D z żywic utwardzanych światłem projektora. Technik drukowania 3D jest obecnie mnóstwo, jednak FDM, SLA oraz DLP są bez wątpienia wykorzystywane najczęściej.

Zalety druku 3D

Jak już wiesz, druk 3D znajduje zastosowanie głównie w przemyśle oraz w segmencie desktopowym. Co jednak dokładnie możemy osiągnąć, wykorzystując w tych branżach druk 3D oraz jakie są największe zalety tego innowacyjnego rozwiązania? Druk 3D jest przede wszystkim najtańszy, najszybszy i najbardziej precyzyjny. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób jesteś w stanie wydrukować każdy przedmiot, nawet ten o trudnym i nietypowym kształcie geometrycznym. Ogromną zaletą druku 3D jest także fakt, że w niesamowicie łatwy sposób można nanieść na modelu poprawki. Ponadto druk 3D umożliwia także niezwykle wysoki poziom personalizacji modelu. 

Fot.: Inés Álvarez Fdez/unsplash.com

tacitprogrammer

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wsparcie abonamentowe może przyczynić się do sukcesu sklepu internetowego?
Jak wsparcie abonamentowe może przyczynić się do sukcesu sklepu internetowego?
Odkryj jak regularna obsługa i wsparcie abonamentowe w sklepie internetowym, może przyczynić się do jego rozwoju i powiększenia sprzedaży online.
Ostatnie wpisy