Jeśli często grasz w gry wideo, z pewnością wiesz, jak ważna jest inwestycja w dobre słuchawki. Na rynku istnieje wiele różnych modeli, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i aspektami technicznymi. Zobacz, jakie parametry są ważne i o czym warto pamiętać podczas zakupów.
Podstawową kwestią przy wyborze słuchawek jest to, w jaki sposób zostały zbudowane. Gracze najchętniej sięgają po wersje nauszne, czyli takie, które przylegają do ucha lub okalają je od zewnątrz i są połączone od góry za pomocą specjalnego, regulowanego pałąka. Tego typu modele dzielą się dodatkowo na dwa rodzaje:
Innym typem są słuchawki dokanałowe, które wkłada się bezpośrednio do kanału usznego. Charakterystyczna gumka na ich głośniku służy jednocześnie za uszczelnienie oraz wygodne mocowanie. Cieszą się dużą popularnością ze względu na małe wymiary, praktycznie zerową wagę i możliwość schowania do kieszeni czy plecaka. Słuchawki dokanałowe są rzadziej wybierane do grania, ponieważ po kilku godzinach mogą boleć od nich uszy, a poza tym negatywnie wpływają na słuch z powodu swojej konstrukcji.
Wersje bezprzewodowe łączą się z urządzeniami obsługującymi Bluetooth, przewodowe zaś mają standardowy kabel i wtyczkę Jack (lub inną). Tutaj wybór zależy od personalnych upodobań. O ile brak przewodu jest wygodny, to wiąże się z koniecznością ładowania słuchawek. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, aktualnie w obu przypadkach wygląda ona podobnie.
Słuchawki gamingowe powinny być na tyle czułe, aby dawały możliwość wyłapania nawet najcichszych dźwięków, które w grach są bardzo istotne. Normy unijne podają, że zalecana głośność to ok. 86 dB, chociaż w kwestii słuchawek lepiej postawić na modele zaczynające się od 110 dB.
Ten tajemniczy wskaźnik określa, jaki opór elektryczny stawiają cewki w głośnikach. Wysoka impedancja gwarantuje, że dźwięk będzie czysty, ale jednocześnie obniża jego głośność. Z tego względu najlepiej sięgać po urządzenia z zakresu 16–32 om.
Obok czułości, bardzo ważnym aspektem w gamingu jest wyraźne rozróżnianie różnego rodzaju dźwięków – od niskich, basowych do wysokich, piskliwych. Kiedy kupujesz słuchawki, zwróć więc uwagę na częstotliwość, która powinna wynosić od 16 do 20 000 Hz.
Obecnie producenci chętnie wyposażają swoje urządzenia w dodatkowe opcje. W słuchawkach nausznych ważna jest obecność mikrofonu, który przyda się podczas rozgrywek zespołowych, aktywna redukcja szumów czy też wzbogacanie jakości dźwięku. W kwestiach wygody sprawdź, czy słuchawki są regulowane, z jakiego materiału je wykonano i czy w wersji dokanałowej mają dodatkowe gumki.
Zdj. główne: samer daboul/unsplash.com